İZMİR KONAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSELERİ TANITIMI PROJESİ

KONAK İLÇESİ MESLEK LİSELERİ VE MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA PROJESİ

Projenin Hedef Kitlesi: Konak İlçesinde bulunan Ortaokulların 8. Sınıf öğrencileri ve velileri ile Rehber Öğretmenler

Projenin Amacı: Mesleki eğitimin tanıtılması, mesleki eğitime yönlendirme ve rehberlik çalışmalarının etkili bir şekilde sürdürülmesi.

Projenin Uygulama Aşamaları - (Zamanlama) :

-  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ? Mesleki Eğitim Tanıtım Toplantısı

-  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Tanıtım Komisyonu Oluşturulması

-  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Tanıtım Alt Ekiplerinin Oluşturulması

-  Sektörle Buluşma Toplantısı

-  Meslek Lisesi Müdürlerine bilgilendirme Toplantısı

-  İlçemiz Ortaokullarındaki 8. Sınıf velilerine yönelik mesleki tanıtım toplantılarının düzenlenmesi

-  İlçemiz Ortaokullarındaki 8. Sınıflara bakan Rehber öğretmenlere yönelik mesleki tanıtım toplantılarının

-  Konak İlçesi Meslek Liselerini ve Mesleki Eğitimi tanıtma Fuar etkinliği

SIKÇA SORULAN SORULAR

Programda Yer Alan Etkinlikler Nelerdir?

Programda 3 farklı etkinlik başlığı bulunmaktadır.

     1) İlçemizde bulunan Meslek Liselerini ve Mesleki Eğitim Sürecinin anlatıldığı 1 saatlik sunum çalışması. Bu çalışma Ortaokullarımızdaki 8 sınıf velilerine ve öğretmenlerine yöneliktir. Çalışma Ortaokulların kendi belirledikleri tarih ve saat diliminde görevli meslek lisesi idareci ve öğretmenlerinin katılımı ile yapılacaktır.

     2) İlçemizde bulunan Ortaokullardaki 7. Ve 8. Sınıf ile ilgilenen Rehber öğretmenlere yönelik Meslek Liselerini yerinde tanıma ziyaret programı. Bu programda her alan türüne uyan meslek liselerimizden (ÇPL-Ticaret-Teknik vb..) hazırlanan gruplar dahilinde belirlenmiş tarihlerde Rehber öğretmenlerimiz saat 10.00'dan  itibaren ziyaret edecektir. Programda Meslek lisesinin atölye, işlik alanlarının tanıtımı okulun alan ve dalları, yaptığı projeler, çalışmaları, sektör işbirlikleri, staj olanakları, mesleğe ve üst öğrenime yerleşme durumları rehber öğretmenlerle yerinde paylaşılacaktır.

      3) İlçemiz Meslek Liselerini ve Mesleki Eğitimi Tanıtma Fuarı çalışma takviminde belirlenen tarihte Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü-5 alanında bulunan Büyük Salonda yapılacaktır. Etkinlik 8. Sınıf öğrencilerinin ve velilerinin meslek liselerinin tamamını görerek alanlar hakkında bilgi sahibi olmasını hedeflemektedir. Ziyarete katılacak okullar kendileri için belirlenen tarihlerde fuar ziyaretinde bulunacak ayrıca İş-Kur, İş başı eğitimi ve Geleceğin meslekleri konularını kapsayan programları da dinleyebileceklerdir.

 

Program Etkiliklerine Hedef Kitle dışında katılım sağlanabilinir mi?

      Programımız Ortaokulların 8. Sınıf öğrencileri ve velileri ile Rehber Öğretmenleri kapsamasına rağmen ziyaret için tüm öğretmen ve velilerimize açıktır.

Program Etkinliklerine Katılım Sağlamama Durumumuz Olabilir Mi?

       Program boyunca yapılacak tüm etkinliklerimiz Olur'lar kapsamındadır. Bu nedenle Okullarımızın veli bilgilendirmelerini zamanında ve eksiksiz yapmaları gerekmektedir. Aynı biçimde Okul ziyareti yapacak öğretmenlerimizin Olurları alındığından ziyaret programına uyulması gerekmektedir. Bu tarihlerde görevli izinli raporlu olan öğretmenlerimizin yerine Okul Müdürünün yetkisi ile diğer Rehber öğretmen katılabilir.

Okul Rehber Öğretmeni Olmayan Okullar Etkinliğe Katılım Sağlamayacak Mı?

        Rehber Öğretmeni okulunda görevli olmayan veya rapor izinli okullarda varsa diğer Rehber öğretmen yoksa 8.sınıflarla ilgilenen Müdür Yardımcısı etkinliklere katılım sağlayacaktır.

Program Ziyaret Tarih ve Saatleri Nelerdir?

         Programlarımızda veli ziyaret takviminde saatler ve günler yer almaktadır. Rehber öğretmen ziyaretlerimiz gidilecek okulda saat10.00'da olunacak şekilde gerçekleştirilecektir.  Fuar alanına ziyaretler saat 10.00- 15.00 arasındadır.

Program Dışında Okul Olarak Farklı Zamanlarda Etkinlik Yapabilir miyiz?

         Program dışında Ortaokullar kendi bünyelerinde gidilecek okul ile görüşülerek okul ziyaret takvimi oluşturabilirler. Ayrıca Meslek Liselerimiz de okul ziyareti yapabilirler.

Program sonunda Hedefe Ulaşma Durumu Nasıl Belirlenecek?

         Etkinlik ziyaretlerimizde aşağıda yer alan anket formlarının yanı sıra katılımcı sayıları hedef kitleye ulaşma oranı ve beklentileri gösterecektir.

Program Sonundaki Anketler Nasıl Toplanacak?

          Rehber öğretmen okul ziyaretlerinde 2 anket formu bulunmaktadır. Birinci form okul İdaresi tarafından ziyaret sonunda resmi yazıda gönderilen linke girilerek yapılacaktır.  İkinci anket rehber öğretmen resmi yazıda gönderilen linke girilerek doldurulacaktır. Her iki anket formu da her ziyaret sonrası mutlaka doldurulacaktır. 

REHBER ÖĞRETMEN ZİYARET PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.>>>>>>

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİN TANITIM VE YÖNLENDİRİLMESİ ÇALIŞMA TAKVİMİ >>>>>

 Mimar Sinan Mh.1393 Sokak. No2 Alsancak 35220 Konak/İZMİR - 0(232) 464 81 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.